Telefon +48 574 987 112 E-mail biuro@mediadesign.pl Godziny otwarcia Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Tłoczenie

Metoda ta polega na przeniesieniu wybranego wzoru z wcześniej przygotowanej matrycy na produkt. Odbywa się to przy udziale dużego ciśnienia i wysokiej temperatury. Techniką tą można wykonać  tłoczenie na sucho lub tzw. color stamping. Pierwsza z metod polega na odbiciu wzoru z matrycy na materiale, zaś druga pozwala na znakowanie w kolorze złotym lub srebrnym. Tłoczenie doskonale sprawdza się w znakowaniu gadżetów ze skóry lub materiałów skóropodobnych oraz tworzyw sztucznych. Metodę tę wyróżnia trwałość i estetyka. Wzór wykonany tą techniką jest trwały i odporny na ścieranie.
 
Tłoczenie - hot stamping
 
Tłoczenie to inaczej hot stamping. Za pomocą tej metody znakowania mozemy wykonać przeróżne uszlachetnienia artykułów i gadżetów promocyjnych. Wytłoczony wzór wygląda nie tylko oryginalnie, ale także jest niezwykle elegancki i atrakcyjny wizualnie. Tłoczenie w połączeniu z hot stamping znakomicie sprawdza się na wyrobach ze skóry, skóropodobnych, papierze i kartonach, tworzywach sztucznych np. na kalendarzach, książkach, okładkach, piórnikach, paskach, breloczkach oraz wielu innych gadżetach reklamowych.
 
O technice słów kilka
 
Tłoczenie to proces tworzenia w materiale tłoczonym trójwymiarowej grafiki przy pomocy matrycy. Technologia umożliwia wytłaczanie wklęsłe lub wypukłe różnych podłoży. Tłoczenie można wykonać poprzez samo odciśnięcie matrycy bądź też „ze złoceniem” czyli metodą hot stamping zwaną też termodrukiem. Tłoczenie odbywa się zwykle w temperaturze otoczenia, jednak bywa, że konieczne jest podgrzanie tłocznika do wyższej temperatury jeśli chce się np. odbarwić tłoczony materiał. Podczas hot stampingu matryca lekko wyciska druk, nanosi folię do hot stampingu, po czym następuje mocniejsze przetłoczenie materiału. Pod wpływem nacisku i wysokiej temperatury, folia jest trwale wulkanizowana z powierzchnią. Do wyboru jest wiele rodzajów folii i jej odcieni – od białej lub transparentnej, przez niezwykle popularne złote i srebrne, po czarne, czerwone, zielone a nawet holograficzne.
 
Oryginalność i estetyka
 
Hot stamping w połączeniu w tłoczeniem staje się coraz popularniejszą techniką znakowania. Dzieje się tak ze względu na wysokiej jakości efekt wizualny. Hot stamping najczęściej wykorzystany jest do nanoszenia aplikacji na papier, zazwyczaj jako uszlachetnienie druku. Często stosuje się go także do tworzenia aplikacji na tkaninach, a nawet do oznaczania tworzyw sztucznych. Hot stamping, dzięki wydajności i jakości, doskonale sprawdzi się w znakowaniu materiałów promocyjnych i gadżetów reklamowych. Stosunkowo niewielki koszt jednostkowy i szybka realizacja idą w parze z estetycznym i eleganckim efektem końcowym.
 
Tłoczenie wklęsłe czy wypukłe?
 
Tłoczenie pozwala na naniesienie logo lub dowolnego innego wzoru, na powierzchnię papieru, kartonu, tworzywa lub skóry naturalnej. Technika wytłaczania wklęsłego lub tłoczenia wypukłego wykorzystuje matrycę lub patrycę do stworzenia przestrzennego efektu. Wytłoczona grafika nie tylko wygląda efektownie, ale jest też trwała i daje wrażenie ekskluzywności. Pod uwagę należy tutaj wziąć fakt, że do tłoczenia nie nadają się bardzo małe elementy graficzne, a także papier o małej gramaturze.
 
Tłoczenie w skrócie
 
- Tłoczenie najczęściej wykorzystuje się do znakowania gadżetów wykonanych ze skóry, wyrobów skóropodobnych, papieru lub kartonu,
- Tłoczenie można wykonać jako wzór wklęsły lub wypukły,
- Tłoczenie umożliwia dokładne odwzorowanie projektowanej grafiki,
- Tłoczenie można uszlachetnić folią hot stampingową, dzięki której wytłoczona grafika uzyska kolor,
- Wytłoczony wzór jest niezwykle trwały i elegancki, nie ściera się, nie blaknie, jest odporny na działanie światła i nadaje znakowanemu produktowi ekskluzywny charakter,
- Tłoczenie jest nieopłacalne przy niskich nakładach,
- Do tłoczenia nie nadają się bardzo małe elementy graficzne, a także papier o niskiej gramaturze,
- Nakład musi być wykonany według jednego wzoru. Każdy wzór to nowa matryca.
 
Hot stamping podsumowanie
 
- Metodą hot stamping można ozdobić dowolną powierzchnię,
- Hot stamping umożliwia nanoszenie nawet małych i niezwykle precyzyjnych wzorów,
- Nadruk wykonany hot stampingiem jest przede wszystkim wysokiej jakości, a ponadto jest trwały, elegancki, nowoczesny i wytrzymały,
- Folie do hot stampingu dostępne są w różnych wzorach i kolorach,
- Hot stamping może być także użyty do zabezpieczenia druku folią holograficzną.
- Nadruk termodrukowy można stosować zarówno na powierzchniach gładkich jak i tych posiadających fakturę,
- Hot stamping połączony z tłoczeniem daje ciekawy i oryginalny efekt wizualny,
- Znakowanie hot stampingiem można już wykonać dla zamówienia liczącego kilka sztuk.

 

Copyright © 2019 mediadesign - Agencja reklamowa